Nowe przepisy i urządzenia online, czyli rok 2019 w telegraficznym, fiskalnym skrócie

Za nami już pierwsze 2 tygodnie 2020 roku. Większość z nas zapewne wybiega myślami w przyszłość, a nie w przeszłość. Warto jednak poświęcić chociaż chwilę na „wspominki” i podsumować najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w minionych 12 miesiącach. A w 2019 roku działo się naprawdę sporo… To był intensywny czas zarówno dla przedsiębiorców, którzy korzystają z kas lub drukarek rejestrujących, jak i dla producentów oraz dystrybutorów technologii sprzedaży.

Ważne zmiany prawne i wprowadzenie systemu fiskalizacji online

Z pewnym wyolbrzymieniem możemy napisać, że rok 2019 przejdzie do historii m.in. za sprawą wprowadzenia systemu fiskalizacji online. Zdaniem wielu osób, dla rynku technologii sprzedaży była to wręcz mała rewolucja. Przyczyn należy tutaj upatrywać w ważnych zmianach prawnych, do których doszło na początku maja 2019 roku. Wtedy zaczęła obowiązywać m.in. „ustawa o kasach online” (nowelizacja ustawy o VAT). Wprowadzono także nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Obydwa akty prawne dopuściły korzystanie z urządzeń fiskalnych online (łączących się z Centralnym Repozytorium Kas) oraz zdefiniowały zasady stosowania takich modeli.

Szeroki wybór kas i drukarek nowego typu…

Na efekty nowych regulacji prawnych nie trzeba było długo czekać. Już w maju 2019 roku do oficjalnej dystrybucji trafiło wiele kas oraz drukarek fiskalnych online. A następne miesiące przynosiły kolejne premiery urządzeń nowego typu, w których jedną z głównych funkcjonalności jest transmisja danych do Centralnego Repozytorium Kas (przy użyciu przewodowego lub bezprzewodowego łącza internetowego). Modele online szybko pojawiły się w ofertach czołowych producentów technologii sprzedaży (Elzab, Posnet, Novitus), a później u dystrybutorów. Można więc napisać, podsumowując już ten wątek, że branża fiskalna była przygotowana na zmiany w regulacjach prawnych. Natomiast przedsiębiorcy już w maju 2019 roku mogli wybierać spośród wielu zaawansowanych technicznie urządzeń online.

A dla niektórych przedsiębiorców również obowiązkowa wymiana

Wybrane grupy przedsiębiorców zapamiętają rok 2019 również za sprawą obowiązkowej wymiany urządzeń fiskalnych. Wspomniana już wcześniej „ustawa o kasach online” wymusiła wdrożenie modeli nowego typu w firmach z branży motoryzacyjnej, a konkretnie – w warsztatach samochodowych, punktach wulkanizacji oraz na stacjach paliw. Właściciele takich działalności gospodarczych musieli wymienić dotychczasowe urządzenia fiskalne najpóźniej do 31 grudnia 2019 roku. Dotrzymanie tego terminu było istotne nie tylko ze względu na ewentualne kontrole i kary.

Warto pamiętać, że nowelizacja ustawy o VAT (czyli „ustawa o kasach online”) wprowadziła również ulgę za wcześniejszą, obowiązkową wymianę dotychczasowego urządzenia na model online. Taka refundacja przysługuje więc wspomnianym wcześniej przedstawicielom branży motoryzacyjnej. A także pozostałym grupom podatników, którzy w przyszłości zainstalują urządzenia online w odgórnie ustalonych terminach (pomimo posiadania sprawnych technologii sprzedaży starego typu). Bo końcówka 2019 roku była tak naprawdę dopiero początkiem całego procesu wymiany kas…