Terminale płatnicze i inne urządzenia do akceptowania transakcji bezgotówkowych

Płatności bezgotówkowe, dokonywane przy użyciu kart czy telefonów, cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością wśród konsumentów. Wynika to zarówno z wygody, jak i bezpieczeństwa oraz szybkości przeprowadzenia takiej transakcji. Akceptowanie płatności kartowych wymaga jednak posiadania odpowiedniego rozwiązania technologicznego. A w dzisiejszych czasach pozwalają na to nie tylko terminale płatnicze, ale także inne rodzaju urządzenia elektroniczne.

Jakiego typu rozwiązania są dostępne na rynku?

Współcześnie na rynku urządzeń dla firm i usług płatniczych dostępne są różnego rodzaju rozwiązania sprzedażowe, które umożliwiają akceptowanie transakcji bezgotówkowych. Podstawową grupę takich technologii stanowią, rzecz jasna, terminale do kart płatniczych. Warto jednak pamiętać, że również takie urządzenia dzielą się na różne podkategorie. Przedsiębiorca może zdecydować się na terminal przewodowy lub bezprzewodowy, jak również na tzw. PIN pad, który zazwyczaj podłącza się bezpośrednio do kasy fiskalnej.

Ponadto, od kilku lat osobną grupę urządzeń stanowią kasoterminale. W takich rozwiązaniach technologicznych mamy do czynienia z połączeniem funkcjonalności fiskalnej (kasy/drukarki rejestrującej sprzedaż) oraz płatniczej (terminala do kart). Co ciekawe, również wśród kasoterminali znajdziemy zarówno modele stacjonarne, jak i mobilne. A to zawsze pozwala na lepsze dostosowanie całego rozwiązania sprzedażowego do profilu prowadzonej działalności.

Terminale płatnicze w programie Polska Bezgotówkowa

Przy okazji omawiania terminali do kart płatniczych (i kasoterminali), warto również przypomnieć, że w naszym kraju nadal funkcjonuje Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. A przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wziąć w nim udział, mogą liczyć na częściową refundację kosztów wynikających z wdrożenia i stosowania urządzeń służących do obsługi transakcji elektronicznych. Głównym celem wspomnianego programu jest promowanie terminali płatniczych.

Co konkretnie można zyskać po dołączeniu do Polski Bezgotówkowej? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, zwrot ewentualnych wydatków na instalację jednego terminala płatniczego oraz brak opłat abonamentowych i prowizji od transakcji przez pierwszych pięć miesięcy stosowania urządzenia (lub do momentu przekroczenia limitu obrotu na urządzeniu; obecnie kwota graniczna to 42 000 złotych). Istotne są również wymogi, które musi spełnić przedsiębiorca przystępujący do Polski Bezgotówkowej. Przykładowo: w Programie Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego mogą wziąć udział wyłącznie podmioty, które dotychczas nie korzystały z terminali płatniczych.