Wagi dla przemysłu i logistyki – jakiego typu modele warto rozważyć?
Działalności zajmujące się świadczeniem usług z zakresu logistyki oraz zakłady przemysłowe wymagają często wdrożenia wysokiej klasy, wyspecjalizowanych rozwiązań technologicznych. Dotyczy to także urządzeń zapewniających szybkie wykonywanie precyzyjnych pomiarów masy. A jakie konkretnie wagi elektroniczne sprawdzają się w przemyśle lub logistyce? Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. modele platformowe, etykietujące, proste oraz multimedialne.
Tutaj duża jakość wykonania ma kluczowe znaczenie
Urządzenia elektroniczne dla zakładów przemysłowych lub firm zajmujących się logistyką powinny cechować się nie tylko odpowiednimi parametrami i funkcjami, ale także wysoką jakością wykonania. A w szczególności chodzi tutaj o zwiększoną szczelność i niewrażliwość na działanie pyłu, kurzu lub wilgoci oraz odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Dlatego przy poszukiwaniu wagi elektronicznej do przemysłu lub logistyki, bez względu na rodzaj takiego urządzenia, również warto zwrócić uwagę na wspomniane parametry fizyczne. Co do zasady, model o zwiększonej wytrzymałości jest zazwyczaj najlepszą propozycją dla przedsiębiorstwa, w którym różne rozwiązania technologiczne są bardziej narażone na intensywną eksploatację w wymagających warunkach pracy.
Wagi platformowe i proste
Dwa podstawowe rodzaje wag elektronicznych, jakie znajdują zastosowanie m.in. w zakładach przemysłowych i działalnościach logistycznych, to modele platformowe oraz proste. Takie urządzenia służą przede wszystkim do szybkiego kontrolowania masy różnych obiektów. Na czym w takim razie polegają różnice pomiędzy nimi? Przede wszystkim na gabarytach wspomnianych urządzeń oraz na obsługiwanych przez nie zakresach ważenia.
Modele proste cechują się zazwyczaj kompaktowymi wymiarami, dzięki czemu można jej łatwiej rozmieścić na mniejszych stanowiskach pracy. Urządzenia tego typu sprawdzają się też przy obsłudze obiektów o zróżnicowanej masie – zarówno lżejszych, jak i cięższych. Wagi proste występują zresztą często w odmiennych wariantach technologicznych, zapewniających właśnie wybór konkretnych zakresów ważenia. W przypadku urządzeń platformowych niekiedy też można liczyć na dostosowanie wspomnianego parametru do potrzeb działalności gospodarczej. Zazwyczaj są to jednak znacznie wyższe zakresy pomiaru – dochodzące nawet do 150 lub 300 kg. Co więcej, wagi platformowe posiadają obszerne szalki ważące, czyli są przystosowane do codziennej pracy z dużymi obiektami.
Urządzenie z mechanizmem drukujący, a niekiedy też z ekranem dotykowym
W przemyśle i logistyce sprawdzają się także wagi elektroniczne, które posiadają wbudowany mechanizm drukujący. Urządzenia etykietujące zapewniają bowiem wykonywanie precyzyjnych pomiarów masy oraz łatwe wystawianie wydruków z informacjami o zważonych obiektach. Mowa więc o rozwiązaniu 2w1, które cechuje się ogromną wszechstronnością i w wielu przypadkach jest w stanie zastąpić technologie funkcjonujące oddzielnie. Co więcej, wagi etykietujące gwarantują płynną współpracę z resztą rozwiązania systemowego w zakładzie przemysłowym lub firmie logistycznej. Wszystko za sprawą portu komunikacyjnego Ethernet, który pozwala na podłączenie takiego urządzenia ważącego do lokalnej sieci (LAN). Atutem takich modeli jest też często możliwość podłączenia ręcznego czytnika kodów kreskowych (przez RS-232 lub USB).
Przy okazji warto też wspomnieć o tym, że odrębną grupę wag etykietujących stanowią modele multimedialne. Takie urządzenia posiadają nie tylko wbudowany mechanizm drukujący, ale także bardzo wydajne podzespoły oraz kolorowy ekran dotykowy. Dzięki temu wagi multimedialne zapewniają niezwykle przyjazne wykonywanie codziennych obowiązków w działalnościach przemysłowych i logistycznych.
taka różnorodność wag elektronicznych, opisywana kontekście wymienionych branż, pokazuje jak wiele rozwiązań technologicznych może okazać się przydatnych, potrzebnych czy niezbędnych do sprawnego działania firmy. naprawdę ciekawy artykuł, pozdrawiam