Najważniejsze funkcje i parametry monitorów dotykowych

Monitor dotykowy może być ciekawym uzupełnieniem rozwiązania systemowego dla firmy. Wspomniane urządzenie sprawdzi się zarówno w miejscu prowadzenia sprzedaży, jak i w magazynie, hurtowni, lokalu gastronomicznym bądź na stanowisku informacyjnym (samoobsługowym). Innymi słowy, zastosowań monitora dotykowego jest wiele. Warto jednak zadbać o to, aby ekran tego typu posiadał odpowiednie parametry i funkcje.

Technologia dotykowa i wielkość ekranu

Przy wybieraniu monitora dotykowego powinno się zwrócić uwagę na 2 kwestie. Po pierwsze, na wielkość ekranu, czyli obszaru roboczego. Parametr ten będzie się zresztą przekładał na gabaryty urządzenia. Jeżeli miejsce, w którym zostanie wdrożony monitor, nie oferuje rozległej przestrzeni, warto pomyśleć o mniejszym modelu. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji dużą powierzchnię, zyskamy większą dowolność w wyborze właściwego urządzenia.

Po drugie, istotnym zagadnieniem, które zawsze należy uwzględnić przy poszukiwaniu monitora, jest obsługiwana technologia dotykowa. Urządzenia produkowane w dzisiejszych czasach oferują bowiem różne rozwiązania techniczne. Dostępnych technologii dotykowych jest kilka i charakteryzują się one odmienną funkcjonalnością. Podczas gdy jedno rozwiązanie zagwarantuje korzystanie z praktycznej funkcji multi-touch, drugie będzie zapewniało wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Natomiast trzecie zaoferuje reakcję na dotyk zarówno przy użyciu palców, jak i dowolnych wskaźników.

Co ciekawe, różne rozwiązania są często dostępne w obrębie tego samego monitora. Innymi słowy, zamawiając dany model, możemy wybrać konkretną wersję i obsługiwaną technologię dotykową. Doskonałym przykładem takich urządzeń są monitory produkowane przez Elo. Można się z nimi zapoznać na tej stronie: https://www.pckf.pl/ekrany-dotykowe/elo.

Monitor w systemie dla firmy

Ekran dotykowy nie jest urządzeniem, które mogłoby funkcjonować w firmie całkowicie samodzielnie. Monitor tego typu najczęściej działa w połączeniu z innymi elementami systemu, np. z komputerem albo terminalem fiskalnym. A jak łatwo zgadnąć, do współpracy obydwu urządzeń elektronicznych potrzebne są odpowiednie interfejsy komunikacyjne. I to kolejny parametr ekranu dotykowego, na który trzeba zwrócić uwagę. Tym bardziej, że konkretne modele mogą obsługiwać odmienne standardy wymiany danych. Zazwyczaj będzie to port D-Sub (VGA) albo złącze USB. Niekiedy monitor dotykowy może być także wyposażony w interfejs komunikacyjny RS-232.

Jakość wykonania i szczelność

Niestety, nie każdy przedsiębiorca przywiązuje wagę do jakości wykonania ekranu dotykowego. A kwestia ta bardzo często przekłada się na „żywotność” urządzenia. Dlatego przy wyborze właściwego modelu warto sprawdzić parametry dotyczące jego wytrzymałości. Pod tym względem wyróżniają się wspomniane już wcześniej monitory Elo. Urządzenia tej marki posiadają często dwupoziomowy system uszczelnień (obudowa – ekran – panel LCD). Dzięki temu zapewniają większą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto, w monitorach dotykowych Elo stosowane są otwory montażowe, które pozwalają na przymocowanie urządzenia na stałe w miejscu pracy.