Waga etykietująca – co warto wiedzieć o takim urządzeniu?
Czytelnicy naszego bloga zdążyli się już chyba przyzwyczaić do tego, że nie piszemy jedynie o kasach i drukarkach fiskalnych 😉 Urządzenia rejestrujące są oczywiście bardzo ciekawym i popularnym tematem, ale wiele działalności gospodarczych wymaga zastosowania także innych rozwiązań technologicznych. Dlatego dziś zajmiemy się omówieniem najważniejszych cech, którymi charakteryzują się produkowane aktualnie wagi etykietujące.
Wybór zakresów ważenia
Różne zakresy pomiaru masy nie są oczywiście funkcjonalnością zarezerwowaną jedynie dla etykietujących wag elektronicznych. To powszechna cecha w wielu urządzeniach tego typu. Niemniej, warto omówić wspomniane zagadnienie, gdyż właśnie na jego podstawie przedsiębiorcy często podejmują ostateczną decyzję zakupową.
Większość wag etykietujących, które są obecnie dostępne na polskim rynku, zapewnia obsługę 2 zakresów ważenia – mniejszego i większego. Dzięki temu wspomniane urządzenia pozwalają na precyzyjne wykonywanie pomiarów masy różnych elementów asortymentu. Dodatkowo, w przypadku niektórych modeli możliwe jest wybranie konkretnego wariantu technologicznego, np. do 6 i do 15 kg albo do 15 i do 30 kg. A wspomnianą wariantywność da się wykorzystać do lepszego dostosowania wagi etykietującej do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.
Drukowanie etykiet
Podstawowym wyróżnikiem każdej elektronicznej wagi etykietującej jest oczywiście obecność mechanizmu drukującego. Najczęściej będzie to wydajna, praktyczna i wytrzymała technologia termiczna, która pracuje w rozdzielczości 203 dpi i oferuje prostą wymianę materiałów eksploatacyjnych. Pozostałe parametry, np. maksymalna szerokość, długość oraz szybkość wydruku, zależą natomiast od funkcjonalności konkretnego modelu. Co więcej, wagi tego typu pozwalają zazwyczaj na zdefiniowanie formatu etykiet. Dzięki temu można z łatwością ustalić, jakie treści znajdą się na poszczególnych wydrukach.
Interfejsy komunikacyjne
Kolejną cechą charakterystyczną wagi etykietującej jest możliwość obsługi różnych interfejsów komunikacyjnych. W omawianym tutaj rodzaju urządzeń stosowane są nie tylko standardowe porty, np. RS-232, ale także złącze służące do wymiany danych w sieci LAN, czyli Ethernet. Dzięki temu waga etykietująca może płynnie współpracować z komputerem lub terminalem komputerowym. Co ciekawe, do niektórych modeli da się również bezpośrednio podłączyć czytnik kodów kreskowych. W związku z tym, za sprawą zróżnicowanych interfejsów komunikacyjnych, wagi elektroniczne świetnie odnajdują się w rozwiązaniach systemowych dla firm.
Programowanie wagi etykietującej
Na jakie udogodnienia mogą jeszcze liczyć przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zamówić właśnie wagę etykietującą? Większość urządzeń z tej kategorii oferuje np. obsługę sporej bazy PLU. Innymi słowy, waga może zapamiętać różne informacji na temat tych elementów asortymentu, które przed sprzedaniem wymagają najpierw precyzyjnego wykonania pomiaru masy. Dodatkowo, urządzenia ważąco-etykietujące są często wyposażone w klawiatury z wieloma przyciskami funkcyjnymi. Skróty klawiszowe można odpowiednio zaprogramować, a następnie wykorzystać do szybkiego wywoływania często używanych opcji bądź popularnych produktów.
Każdemu, kto chciałbym sprawdzić różne modele wag etykietujących, polecamy to źródło: https://www.pckf.pl/wagi-elektroniczne/etykietujace.
Jednak moje przedsiębiorstwo nie stwarza potrzeby zastosowania wagi elektronicznej, ale sądzę, że moim znajomym bardzo przyda się ten artykuł bo właśnie rozglądają się z a odpowiednim urządzeniem peryferyjnym tego typu. Dobry tekst, podeślę im!
w moim z kolei najlepszym rozwiązaniem okazała się zwykła, prosta szalka ważąca. ale przez to, że jest zintegrowana z kasą Revo, sprzedaż z pomiarem masy produktów idzie bardzo szybko, to fakt