Zainstaluj pierwszą kasę fiskalną tak, aby otrzymać ulgę!
Podatnicy zobligowani do wdrożenia w swoich firmach kas fiskalnych muszą oczywiście ponieść koszty związane z zakupem i instalacją odpowiedniego modelu. Warto jednak podkreślić, że przy pierwszym urządzeniu rejestrujących przedsiębiorca ma szansę odzyskać część wydatku. Pozwala na to ulga z budżetu państwa, zdefiniowana zarówno w ustawie VAT, jak i Rozporządzeniu Ministra Finansów w tej sprawie.
Każdy przedsiębiorca może skorzystać…
Ulga za instalację pierwszej kasy fiskalnej pozwala odzyskać do 90% wydatku na urządzenie, jednak nie więcej niż 700 zł. Taka zasada od wielu lat obowiązuje w polskich przepisach. Refundacja jest również dostępna dla wszystkich przedsiębiorców – zarówno podatników VAT, jak i podmiotów zwolnionych lub świadczących wyłącznie usługi zwolnione. Różne są jednak sposoby starania się o ulgę w przypadku wspomnianych grup. „Watowcy” mogą po prostu odliczyć odpowiednią kwotę w deklaracji rozliczeniowej za okres, w którym rozpoczęli rejestrowanie obrotu za pomocą kasy fiskalnej (ewentualnie za okresy późniejsze). Natomiast przedsiębiorcy zwolnieni i wykonujący czynności zwolnione powinno złożyć właściwy wniosek do Urzędu Skarbowego. W rezultacie, US dokona przelewu na konto firmy w banku – w terminie do 25. dni od daty złożenia takiego wniosku.
Musi tylko poprawnie zainstalować pierwszą kasę…
Instalacja kasy fiskalnej zawsze wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych procedur. Poprawne wdrożenie urządzenia jest również warunkiem otrzymania refundacji części wydatku. Dlatego warto przypomnieć, że pierwszym krokiem w całej procedurze jest zgłoszenie do US liczby kas oraz miejsc ich instalacji. Takiego zawiadomienia trzeba dokonać co najmniej 1 dzień przed datą zafiskalizowania urządzenia. Później natomiast podatnik musi zadbać o to, aby jego kasa została uruchomiona w trybie fiskalnym. Tutaj niezbędne jest skorzystanie z usług serwisanta urządzeń rejestrujących. Kiedy zaś kupiony model zostanie już zafiskalizowany, trzeba poinformować o tym fakcie właściwy US – w terminie do 7 dni. W odpowiedzi na takie zawiadomienie podatnik otrzyma od Urzędu Skarbowego pismo, w którym będzie się znajdował m.in. indywidualny numer ewidencyjny (przypisany do konkretnej kasy). Należy go w trwały sposób nanieść na obudowę zainstalowanego urządzenia fiskalnego.
I pamiętać o zmianach w przepisach fiskalnych
Warto pamiętać o tym, że na początku października tego roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy VAT. Natomiast nowe przepisy wprowadzą istotne zmiany w przyznawaniu ulgi za instalację kasy fiskalnej. W przyszłości taka refundacja ma obowiązywać wyłącznie w przypadku zakupu urządzeń rejestrujących online (pierwszych). Ustawodawca zakłada, że m.in. taka refundacja przekona podatników do instalowania modeli nowego typu. Do 2022 roku na rynku będą bowiem dostępne zarówno kasy online, jak i urządzenia z elektroniczną kopią paragonów. Osobną kwestią jest to, że za sprawą nowelizacji ustawy VAT część przedsiębiorców zostanie zobligowana do wymiany dotychczasowych technologii sprzedaży. Będą oni musieli wdrożyć kasy online w odgórnie ustalonych terminach. Niemniej, w takich okoliczność przedsiębiorcy również zyskają szansę na skorzystanie z ustawowej ulgi. Podobnie jak przy pierwszej kasie fiskalnej, refundacja za wymianę urządzenia wyniesie maksymalnie 700 zł.
W serwisie Fiskalne.com można znaleźć więcej artykułów na ten temat.
Dobry tekst! Na szczęście dopełniłem wszelkich formalności, by otrzymać ulgę 🙂