Rejestracja kasy fiskalnej w 3 aktach (z pozytywnym epilogiem)
Jaka kasa fiskalna. Co powinna mieć. Gdzie ją nabyć. I jaką drogą. Jest wiele istotnych kwestii do rozważenia, które potrafią zasypać nas już na początku „fiskalnej drogi”. Z drugiej strony – można nad nimi podumać, gdyż dają pewną swobodę wyboru. Ale istnieje sprawa jeszcze ważniejsza, a w dodatku sztywno określona i niepodlegająca dyskusji. Mowa o rejestracji urządzenia fiskalnego.
Rejestracja oraz instalacja kasy fiskalnej jest niezbędna do rozpoczęcia prawidłowej ewidencji obrotu. Oznacza to zatem, że nie wystarczy tylko kupić interesujący nas model. Procedura składa się z kilku etapów i działań, które muszą zostać poprawnie przeprowadzone. A gdy to nastąpi, będziemy mieli nie tylko pewność, że wszystko poszło zgodnie z przepisami, ale również okazję do skorzystania ze specjalnej ulgi.
Akt I – Zgłoszenie przedinstalacyjne
A więc cały proces otwiera zgłoszenie przedinstalacyjne, które powinniśmy w formie pisemnej dostarczyć do właściwego Urzędu Skarbowego. Możemy to zrobić listownie lub osobiście – ważne jest jednak, aby wpłynęło ono nie później, niż 1 dzień przed datą planowanego rozpoczęcia ewidencji obrotu przy użyciu kasy fiskalnej. Oczywiście, zgłoszenie musi zawierać wszystkie niezbędne informacje. Należą do nich: imię i nazwisko (lub nazwa) podatnika, NIP podatnika, planowana ilość kas i adresy miejsc, w których będą zainstalowane, a także termin samej instalacji.
Akt II – Fiskalizacja
W drugiej kolejności następuje fiskalizacja – działanie najistotniejsze, a w dodatku jednorazowe i nieodwracalne. Może się go podjąć tylko upoważniony serwisant, najczęściej pochodzący z firmy, u której zakupiliśmy naszą kasę. Na czym dokładnie polega ten etap? Jest to przełączenie funkcjonowania urządzenia z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny. Od momentu zakończenia tej czynności wszystkie wprowadzone przez nas informacje i operacje wykonane na kasie są w niej trwale zapisywane. Służy to organom skarbowym do określenia prawidłowości prowadzonej przez nas sprzedaży (czy odprowadzamy należne podatki). Z tą chwilą możemy też (a nawet musimy!) zacząć drukować pierwsze paragony.
Akt III – Zgłoszenie poinstalacyjne i numer ewidencyjny
W końcowym etapie procedury musimy dostarczyć do właściwego Urzędu Skarbowego – także pisemne – zgłoszenie poinstalacyjne. W tym przypadku nie może to nastąpić później, niż 7 dni od przeprowadzenia fiskalizacji (podobny dokument powinien wpłynąć także ze strony odpowiedzialnego za nią serwisu). Jeśli, zamiast osobistego dostarczenia, wybierzemy wysyłkę pocztową, pamiętajmy, że będzie się liczyć data widniejąca na stemplu. Ostatecznie, w odpowiedzi na zgłoszenie poinstalacyjne, otrzymamy – w ciągu miesiąca od wpłynięcia dokumentu – numer ewidencyjny, który należy trwale nanieść na obudowę naszego urządzenia fiskalnego, w widocznym miejscu. Możemy zrobić to za pomocą markera lub naklejki. I już – proces instalacyjny zakończony.
Epilog, czyli o specjalnej uldze
Jak widać, procedury rejestracji oraz instalacji kasy fiskalnej nie są tak trudne i nieprzyjemne, jak mogłoby się na początku wydawać. Natomiast, spełnienie wszystkich koniecznych warunków potrafi zaprocentować – chodzi o ulgę z tytułu zakupu pierwszego urządzenia fiskalnego. Jeśli poprawnie przeszliśmy wszystkie powyższe etapy, możemy uzyskać zwrot w wysokości nawet 90% zapłaconej przez nas kwoty, ale nie więcej, niż 700 zł. Niemniej, jest to i tak dobra nowina, zwłaszcza dla osób, które obawiają się dużych wydatków na początku działalności i planowali wybrać jedno z tańszych urządzeń. W takim przypadku zdarza się, że przedsiębiorca otrzymuje kasę praktycznie za darmo.
potwirdzam, bo jestem już po – rejestracja kasy fiskalnej nie jest taka zła 🙂 trzeba tylko pamiętać o wszystkich terminach i na spokojnie wypełnić potrzebne dokumenty. no i skorzystałam z ulgi :))))