Przyjemne z pożytecznym – o wygodnych rozwiązaniach w kasach fiskalnych

Szybkość, wydajność, a nawet cena, to ważne aspekty każdej kasy fiskalnej. Ale nie oszukujmy się – równie istotny jest komfort użytkowania tego typu urządzeń, zwłaszcza, gdy mamy z nimi do czynienia pierwszy raz. Które funkcje i rozwiązania technologiczne pozwalają szybko „oswoić” obsługiwany model, powodując, że prowadzenie sprzedaży staje się prawdziwą przyjemnością?

Oczywiście, komfort ten nie zależy wyłącznie od liczby nowoczesnych i praktycznych rozwiązań. W grę wchodzi więcej czynników, jak choćby charakter zarządzanego przez nas przedsiębiorstwa. Przykładowo, inne opcje okażą się skuteczne w działalności mobilnej o ograniczonej ofercie, a inne zaś znajdą zastosowanie w rozbudowanym punkcie handlowym o szerokim asortymencie. Jednak istnieją też takie, które sprawdzą się w każdej firmie zajmującej się prowadzeniem sprzedaży.

Mechanizm drukujący i elektroniczna kopia

Nie bez powodu obie te kwestie znalazły się w jednym akapicie. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu wzajemnie się dopełniają. Mechanizm drukujący – a szczególnie szybki i pozwalający wystawić wiele rodzajów dokumentów – to silna podstawa każdego urządzenia fiskalnego. Ale o jego wygodnej obsłudze stanowi głównie instalacja materiałów eksploatacyjnych. Jeśli zatem mamy do czynienia z modelem, który dysponuje rozwiązaniem typu „clamshell”, „drop-in” lub „easy load” – funkcjonującymi na zasadzie „wrzuć i pracuj” – oznacza to bardzo łatwy sposób wymiany rolki, który w dodatku nie zajmuje dużo czasu i tym samym – nie każe zbyt długo czekać klientom.

Jeszcze więcej korzyści oferuje elektroniczna kopia paragonów. Co prawda, najczęściej wymaga zakupu nieco droższej kasy, jednak różnica w cenie zwraca się w dalszym ciągu prowadzenia sprzedaży. Jak? Otóż, wszystkie urządzenia fiskalne rejestrują kopie paragonów, gdyż przechowywanie ich jest jednym z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Kasy z rozwiązaniem tradycyjnym umieszczają je na dodatkowej rolce papieru, zaś te z elektronicznym – zapisują w formie cyfrowej, zazwyczaj na karcie pamięci SD lub microSD. Dzięki temu do pracy potrzebna jest zawsze tylko jedna rolka, a nie dwie, co upraszcza instalację papieru oraz zmniejsza koszty eksploatacji. Ponadto, funkcja ta umożliwia szybką, wygodną i przejrzystą archiwizację danych na komputerze, a także dodatkowe zabezpieczenie (na pendrivie, płycie DVD lub innym nośniku).

Od klawiatury modułowej do panelu dotykowego

Z obsługą kasy fiskalnej kojarzy się element, który bezpośrednio do tego służy, czyli – klawiatura. To za jej pomocą sterujemy urządzeniem i kierujemy przebiegiem transakcji. Istnieje kilka wariantów konstrukcyjnych do wyboru, jak choćby klawiatura modułowa czy też membranowa, która jest dodatkowo odporna na przypadkowe zalania (co także podwyższa komfort użytkowania). Ale szczególnym udogodnieniem w tym aspekcie są przyciski funkcyjne. Umożliwiają one programowanie własnych skrótów klawiszowych, a następnie przypisywanie ich wybranym towarom i usługom bądź konkretnym opcjom kasy. Dzięki temu, przebieg transakcji z udziałem popularnych produktów, albo wykonanie raportu dobowego czy miesięcznego, staje się niezwykle proste i zajmuje tylko chwilę.

Możemy również wybrać bardziej zaawansowane rozwiązania. Obecnie istnieją kasy, które dysponują panelem dotykowym. Jest to skuteczne połączenie obszernego, kolorowego wyświetlacza oraz intuicyjnej w obsłudze klawiatury. Ta idea, doskonale nam znana z powszechnych dziś smartfonów, ułatwia korzystanie z urządzenia, polepsza widoczność wszystkich komunikatów i przeprowadzanych operacji, a w dodatku – pozwala uzyskać technologię o zdecydowanie mniejszych gabarytach.

A to nie wszystko…

Naturalnie, nie są to jedyne opcje, które znacząco zwiększają komfort obsługi kasy fiskalnej – można również wymienić przy tej okazji niedużą, ergonomiczną obudowę lub funkcję zasilania przy użyciu ładowarki samochodowej. Dzisiejsze technologie sprzedaży przepełniają praktyczne i atrakcyjne rozwiązania. Jednak opisane powyżej cechy, w naszej opinii, charakteryzują się też uniwersalnością, sprawiającą, że okażą się one skuteczne w przedsiębiorstwach każdego rodzaju.