Programy dla firm – sprzedażowe, magazynowe, gastronomiczne, księgowe…
W dzisiejszych czasach przy prowadzeniu działalności gospodarczej istotna jest m.in. automatyzacja codziennej pracy. Warto więc korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które zapewniają kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem, np. sprzedażą, kontrahentami czy stanami magazynowymi. A na coś takiego pozwalają tworzone współcześnie programy komputerowe dla firm. Jakiego typu oprogramowanie warto rozważyć i co da jego wdrożenie w przedsiębiorstwie?
Oprogramowanie sprzedażowe i sprzedażowo-magazynowe
Oprogramowanie sprzedażowe i sprzedażowo-magazynowe do podstawowa grupa programów dla firm, które znajdziemy na rynku. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one przede wszystkim na zarządzanie handlem oraz stanami magazynowymi. Co jednak konkretnie kryje się pod takim stwierdzeniem? Przy użyciu programu sprzedażowego można m.in. szczegółowo zdefiniować asortyment firmy, zarządzać wystawianymi dokumentami, prowadzić program lojalnościowy oraz na bieżąco monitorować wyniki osiągane przez działalność gospodarczą. W wielu przypadkach takie oprogramowanie służy też do zdalnej obsługi urządzeń wykorzystywanych w przedsiębiorstwie, np. drukarek fiskalnych czy terminali płatniczych. Ponadto, jeżeli do naszej dyspozycji jest moduł magazynowy, możemy na każdym etapie kontrolować „przepływ” towarów – dostawy do firmy czy kończące się produkty.
Oprogramowanie dla gastronomii
Osobną grupę programów dla firm stanowią współczesne narzędzia informatyczne, które wdraża się w lokalach gastronomicznych. Oprogramowanie dla baru, restauracji czy kawiarni jest po prostu dostosowane do specyfiki omawianej branży. Oprócz funkcji związanych z prowadzeniem sprzedaży czy zarządzaniem magazynem, programy dla gastronomii oferują też często graficzne odwzorowanie stolików w lokalu, tworzenie zestawów dań i dodatków, zdefiniowanie happy hours czy dzielenie rachunków na kilku klientów. Ponadto, tego typu oprogramowanie jest już bardzo często przystosowane do obsługi za pomocą ekranów dotykowych (urządzeń powszechnie wykorzystywanych w barach i restauracjach). I co kluczowe z punktu widzenia wielu działalności gastronomicznych – taki program zazwyczaj oferuje zarówno zarządzanie obsługą klientów w siedzibie lokalu, jak i realizowanie zamówień na wynos.
Programy do prowadzenia księgowości
Nie każda działalność gospodarcza zajmuje się samodzielnie prowadzeniem własnej księgowości. W dzisiejszych czasach wiele firm powierza tę kwestię zewnętrznym biurom rachunkowym, które są po prostu w tym wyspecjalizowane. Warto jednak przypomnieć, że osobną grupę programów dla firm stanowią właśnie narzędzia przeznaczone do prowadzenia ogólnie pojętej księgowości, np. księgi przychodów i rozchodów. Ponadto, takie oprogramowanie komputerowe oferuje często obsługę operacji kasowych czy płatności, rozliczanie środków trwałych, zdefiniowanie wzorów różnych dokumentów oraz tworzenie zaawansowanych raportów i analiz. Nie bez powodu również same biura rachunkowe korzystają z programów komputerowych do prowadzenia księgowości.
Powyżej omówiliśmy tylko najpopularniejsze rodzaje programów dla firm. Takiego oprogramowania, często już o wyspecjalizowanej funkcjonalności, jest na rynku IT zdecydowanie więcej. Wystarczy wspomnieć o programach służących do prowadzenia sklepu internetowego czy o narzędziach typu CRM (do zarządzania relacjami z klientami i kontrahentami). A z jakiego oprogramowania Wy korzystacie w Waszych firmach? Dajcie znać w komentarzach!
Bardzo dobry tekst! Szukałem własnie takiego artykułu, który by zbiorczo potraktował programy dla firm 🙂 dzięki, pozdrawiam!