Mobilna drukarka etykiet – co warto wiedzieć przed zakupem?

Mogłoby się zdawać, że połączenie czegoś takiego jak „drukarka etykiet” i „mobilność” nie ma racji bytu. A jednak, takie urządzenia również znajdziemy na polskim rynku rozwiązań technologicznych dla handlu czy usług. Co więcej, nie są to wcale pojedyncze modele, tworzone przez nieznanych producentów. Mobilne drukarki etykiet znajdziemy obecnie w ofertach renomowanych marek. Urządzenia tego typu cieszą się też coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców. Co jednak warto wiedzieć o takich modelach, zanim zdecydujemy się na zakup?

Parametry wydruku urządzenia mobilnego

Czy mobilna drukarka etykiet zagwarantuje tzw. wydruk wysokonakładowy? Na takie cuda raczej nie ma co liczyć 😉 Nie oznacza to jednak, że urządzenie z omawianej przez nas kategorii będzie posiadało niskie parametry techniczne. Wręcz przeciwnie! Trzeba tylko zdawać sobie sprawę z faktu, ze w przypadku takich modeli kluczowa jest jednak mobilność. A wspomniane już parametry? Zazwyczaj można tu liczyć na szybki wydruk termiczny z prędkością około 100 mm/s (w rozdzielczości co najmniej 203 dpi), wydajne podzespoły (pamięć RAM i Flash, procesor) oraz umieszczanie różnych treści na etykietach, m.in. kodów kreskowych 1D i 2D. Co więcej, modele tego typu zapewniają prostą instalację materiału eksploatacyjnego (rolki).

Gabaryty, wytrzymałość i dodatkowe udogodnienia

Mobilne drukarki etykiet, ze względu na sposób, w jaki będą użytkowane, muszą wyróżniać się zarówno niedużymi wymiarami, jak i wytrzymałą konstrukcją. Pierwszą cechę można czasami ocenić nawet „na oko”. Co jednak będzie świadczyło o tym, że mamy do czynienia z urządzeniem odpornym na uszkodzenia i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, np. pyłu i wilgoci? Producenci mobilnych drukarek etykiet informują często m.in. o wytrzymałości na wielokrotne upadki z konkretnej wysokości. Natomiast o odporności na pył czy wilgoć świadczy norma szczelności IP. Im wyższy będzie to wskaźnik, tym lepiej. Ponadto, dodatkowym udogodnieniem podczas pracy z użyciem mobilnej drukarki etykiet będą uchwyty/paski mocujące. Sprawią one, że przenoszenie urządzenia stanie się wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Mobilne drukarki etykiet w firmowych systemach

W większości przypadków mobilne drukarki etykiet zapewniają również bezprzewodową transmisję danych, np. przy użyciu modułu Bluetooth. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia wdrożenie urządzenia w firmowym systemie. Wpływa ono też na płynne przesyłanie informacji. Nie oznacza to jednak, że omawiane modele nie obsługują przewodowych portów komunikacyjnych. W zależności od parametrów konkretnej drukarki, do dyspozycji użytkownika będą także popularne złącza, np. USB lub RS-232. Ponadto, niekiedy takie urządzenie można wdrożyć wraz z opcjonalną stacją dokującą, która będzie obsługiwała port komunikacyjny Ethernet (do łączności w ramach firmowej sieci LAN).