Nowe kasy fiskalne online będą wystawiać e-paragony

Regulacje prawne, które na mocy Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów mają zacząć działać w 2018 roku, odmienią zasady funkcjonowania użytkowanych przez przedsiębiorców urządzeń fiskalnych. Jednym z ciekawych rozwiązań, jakie zaoferują kasy rejestrujące online, będzie możliwość emitowania e-paragonów. Jakich jeszcze rozwiązań należy spodziewać się po nowych technologiach do prowadzenia ewidencji obrotu?

E-paragon – ten sam dokument w nowej formie

Na początku przyszłego roku wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, które dotyczyć będzie nowych kryteriów i warunków technicznych dla stosowanych w przedsiębiorstwach urządzeń fiskalnych. A jednym z istotnych rozwiązań, jakie zaoferują kasy fiskalny online, jest opcja wystawiania elektronicznego paragonu. Nie oznacza to jednak, że dotychczasowa jego forma wyjdzie z użytku. Podstawowym dokumentem kwitującym prawidłowo zrealizowaną transakcję pozostanie papierowy, fiskalny dowód sprzedaży.

Niemniej, w przyszłości naturalne staną się prośby klientów o zrealizowanie cyfrowego paragonu, który będzie można przesłać na konto poczty elektroniczne nabywcy. Rozwiązanie to sprawi, że przechowywanie dokumentu umożliwiającego choćby skorzystanie z praw konsumenckich (zwrot, reklamacja) stanie się zdecydowanie o wiele wygodniejsze.

Warto dodać, że kasy fiskalne ustandaryzują także sposób archiwizacji kopii paragonów w formie elektronicznej. W konsekwencji, należy się spodziewać tego, że z rynku technologii sprzedaży znikną dwurolkowe urządzenia rejestrujące. Więcej o zmianach można przeczytać tutaj: www.kasyfiskalne2018.pl.

System fiskalizacji online i terminale płatnicze

Oczywiście, możliwość emitowania elektronicznych paragonów to nie jedyna nowość, która czeka dzisiejsze technologie sprzedaży. Kluczową zmianą będzie wprowadzenie zaawansowanego systemu, który zakłada połączenie drogą internetową wszystkich urządzeń rejestrujących z serwerami Ministerstwa Finansów. W efekcie, wszystkie dane, dotyczące działań na online’owych kasach fiskalnych, będą przesyłane do centralnego repozytorium, ułatwiając tym samym monitorowanie prowadzenia ewidencji obrotu przez poszczególne przedsiębiorstwa.

W tym celu też nowe Rozporządzenie ma przyczynić się do zwiększenia roli transakcji bez udziału gotówki. Przyszłe kasy fiskalne online, dzięki ustandaryzowanemu protokołowi komunikacyjnemu, mają zapewnić współpracę z terminalami do płatności kartą. Ponadto, tego typu rozwiązania pozwolą obniżyć koszty administracyjne, usprawnić finalizację sprzedaży oraz zwiększyć komfort obsługiwanych klientów. Jak będą wyglądać kasy rejestrujące online? Szczegóły można znaleźć na tej stronie: www.kasyfiskalne2019.pl.

 

Do wejścia w życie nowych regulacji prawnych zostało jeszcze trochę czasu. Dodatkowo, obecnie stosowane urządzenia rejestrujące najprawdopodobniej będą mogły służyć podatnikom do momentu wygaśnięcia przyznanych tym modelom homologacji. Niemniej, już dziś można przygotować się na nadchodzące zmiany, wybierając kasy fiskalne opatrzone certyfikatem Online Ready, takie jak tutaj: www.pckf.pl/kasy-fiskalne/online. Rozwiązanie to oznacza, że urządzenie zostanie przystosowane do aktualnych warunków technicznych bez konieczności wymiany całej technologii.