Kolektor danych – czym się wyróżnia takie urządzenie auto id?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że kasa lub drukarka fiskalna to za mało… Wiele przedsiębiorstw wymaga bowiem wdrożenia tzw. urządzeń peryferyjnych, m.in. technologii auto id. Co jednak w sytuacji, gdy czytnik kodów kreskowych to również „za mało”? W takich okolicznościach warto pomyśleć o kolektorze danych, czyli urządzeniu, które oferuje nie tylko pozyskiwanie i przesyłanie informacji, ale też wszechstronne przetwarzanie zgromadzonych plików.

Terminal mobilny w codziennym zastosowaniu

Nie bez powodu kolektory danych są również nazywane terminalami mobilnymi. Funkcjonalność tych urządzeń wykracza bowiem daleko poza pozyskiwanie informacji, np. z kodów kreskowych 1D czy 2D. Większość współczesnych kolektorów posiada m.in. podzespoły, które umożliwiają przetwarzanie zgromadzonych danych. W tym przypadku kluczowy będzie zarówno procesor konkretnego terminala mobilnego, jak i pamięć RAM oraz Flash. Niektóre modele zapewniają też łatwe rozbudowanie „przestrzeni” do przechowywania plików. A polega to po prostu na zastosowaniu karty pamięci, dzięki której można zgromadzić większą ilość danych.

Smartfon do zarządzania danymi

Dodatkowym atutem sporej grupy kolektorów jest fakt, że ich obsługa przebiega przy użyciu wbudowanego, kolorowego panelu dotykowego. Ba, jeśli przyjrzymy się zdjęciom produkowanych współcześnie modeli, często możemy dojść do wniosku, iż coraz bardziej zaczynają one przypominać nowoczesne telefony komórkowe – czyli smartfony. I nie będzie to myślenie dalekie od prawdy… Ponadto, oprócz podobieństwa zewnętrznego, mamy do czynienia z podobieństwem wewnętrznym. Już w poprzednim akapicie wspomnieliśmy o wydajnych podzespołach. Na tym jednak nie koniec. Dzisiejsze kolektory danych działają często w oparciu o systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych, np. Android bądź Microsoft Windows. Posiadają też interfejsy do bezprzewodowej wymiany informacji, m.in. Wi-Fi, więc przy ich użyciu można chociażby korzystać z internetu bądź poczty elektronicznej.

Jakoś wykonania kolektora danych

Wiele współczesnych urządzeń, które są wykorzystywane w handlu bądź usługach, wyróżnia się atrakcyjnym designem. Nie inaczej jest z dostępnymi na rynku kolektorami danych. W ofertach dystrybutorów znajdziemy modele, które z pewnością podkreślą nowoczesny wymiar przedsiębiorstwa. Pamiętajmy jednak, że takie urządzenia auto id bywają często wykorzystywane w „trudnych” warunkach pracy. Nic więc dziwnego, że spora grupa kolektorów wyróżnia się także bardzo szczelnymi i wytrzymałymi konstrukcjami. A to z kolei wpływa m.in. na większą odporność na uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych (wilgoci, pyłu, kurzu).