Jaki czytnik bezprzewodowy spełni oczekiwania firmy?

Podstawową zaletą bezprzewodowego czytnika kodów kreskowych jest oczywiście komfort pracy. Wynika to m.in. z faktu, że w przypadku takiego urządzenia nie trzeba się przejmować żadnymi kablami. Użytkownik może się swobodnie przemieszczać po miejscu pracy i pozyskiwać różnorodne dane. Należy jednak pamiętać o tym, że poszczególne modele obsługują wybrane rodzaje kodów kreskowych. Co więcej, czytniki bezprzewodowe mogą pozyskiwać informacje w konkretnym zasięgu.

Parametry modułu komunikacyjnego

Jeżeli zależy nam na wdrożeniu bezprzewodowego skanera kodów kreskowych, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, jak poszczególne modele współpracują z bazą komunikacyjną. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o maksymalny zasięg pracy, który, w zależności od parametrów czytnika, może być różny. Jeden czytnik zapewni np. transmisję danych w odległości kilkunastu metrów, podczas gdy drugi prześle je nawet po oddaleniu się na 100 m od stacji dokującej. Osobną kwestią jest to, że niektóre urządzenia bezprzewodowe oferują również przechowanie informacji z kodów odczytanych poza zasięgiem. Ponadto, najbardziej zaawansowane modele posiadają moduły komunikacyjne, które nie zakłócają funkcjonowania firmowej sieci Wi-Fi.

Zakres obsługiwanych kodów kreskowych

Ten parametr trzeba dostosować do potrzeb firmy bez względu na to, jaki rodzaj czytnika ma być wdrożony w przedsiębiorstwie. Zakres obsługiwanych kodów kreskowych przekłada się po prostu na późniejsze zastosowanie danego urządzenia. A na rynku znajdziemy modele bezprzewodowe zarówno z podstawową, jak i rozbudowaną funkcjonalnością. Standardem jest odczyt jednowymiarowych kodów kreskowych (1D). Natomiast bardziej zaawansowane urządzenia zapewniają również obsługę kodów dwuwymiarowych (2D). Co więcej, w przypadku niektórych firm znaczenie mają inne parametry technologii skanującej, np. zasięg odczytu lub możliwość pozyskiwania danych także z ekranów LCD.

Duża wytrzymałość i szczelność

Produkowane współcześnie czytniki bezprzewodowe są zróżnicowane pod względem parametrów fizycznych. Ogólnie można przyjąć, że tego rodzaju skanery to niewielkie i lekkie urządzenia auto id. Osobną grupę stanowią jednak tzw. modele kieszonkowe. Ponadto, większość bezprzewodowych czytników kodów kreskowych oferuje odporność na upadki z konkretnej wysokości oraz wytrzymałość na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych (wyrażaną za pomocą normy szczelności IP). Informacje na temat można zazwyczaj znaleźć w specyfikacji technicznej danego urządzenia.

 

Znajomość tych cech skanerów bezprzewodowych z pewności pomoże w zamówieniu odpowiedniego modelu. Zawsze warto też skorzystać ze wsparcia firmy, która zajmuje się dystrybucją i wdrażaniem technologii auto id.