Podsumowanie fiskalnego roku 2017 – rzut okiem na przepisy i urządzenia
Ostatnie dni roku to jak zwykle czas skłaniający do różnego rodzaju podsumowań. Nie inaczej jest w przypadku, gdy relacjonujemy rozwój technologii użytkowych – także tych odpowiedzialnych za sprawne prowadzenie handlu. Co więcej, minione miesiące mają również szczególne znaczenie w kontekście poważnych, nadchodzących zmian prawnych, które dopiero odmienią oblicze obrotu gospodarczego.
Kasy fiskalne online i e-paragony, czyli o Rozporządzeniu
Przygotowywane Rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju, które ma wejść w życie z początkiem 2018 roku, przede wszystkim określa na nowo kryteria i warunki techniczne, związane z istotą oraz sposobem funkcjonowania urządzeń rejestrujących. Wszystko za sprawą planu, jakim jest generalne wdrożenie zaawansowanego systemu fiskalizacji online. W 2017 roku trwały prace nad regulacjami prawnymi, których skutkiem stanie się połączenie wspomnianych technologii sprzedaży z Centralnym Repozytorium Kas. Docelowo informacje o zarejestrowanych transakcjach, zrealizowanych dokumentach oraz innych operacjach będą wysyłane drogą internetową do serwerów Ministerstwa Finansów. Rozwiązania z tym związane umożliwią jeszcze dokładniejsze i skuteczniejsze wychwytywanie nieprawidłowości dotyczących ewidencji obrotu w poszczególnych przedsiębiorstwach.
W 2018 roku zaczną pojawiać się na rynku technologii sprzedaży kasy fiskalne online, dostosowane do nowych warunków prawnych i technicznych. Urządzenia te zaoferują również standard w postaci współpracy z terminalem płatniczym oraz wystawianie i wysyłanie klientom e-paragonów. Co to oznacza? Zwłaszcza jedno: zaopatrzenie się w online’ową kasę rejestrującą – czy to na drodze zakupy, czy wymiany dotychczasowych urządzeń – będzie nieuniknione. Dlatego już w 2017 roku, w związku z tymi kwestiami, zaczęły pojawiać się modele opatrzone certyfikatem Online Ready. Czyli takie, które po wejściu Rozporządzenia w życie, zostaną wyposażone w niezbędne funkcjonalności i dostosowane do aktualnych wymogów.
Wcześniejsze wdrożenie kas online, czyli o nowelizacji VAT
Na przestrzeni roku 2017, w ślad za pracami nad Rozporządzeniem (regulującym głównie kwestie techniczne), ruszyły działania dotyczące nowelizacji do ustawy o VAT. W projekcie można znaleźć informacje m.in. na temat branż zobligowanych do wcześniejszego wdrożenia kas fiskalnych online czy nowej ulgi za zakup takiego urządzenia. Jeśli chodzi o pierwszą sprawę, to, według założeń resortu, urządzenia gotowe na przyszły system fiskalizacji będą musiały najwcześniej pojawić się u podatników świadczących usługi motoryzacyjne oraz zajmujących się sprzedażą paliw – do końca grudnia 2018 roku. Następnie – w branży gastronomicznej i budowlanej, a nieco później – usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne i fitness oraz związane z krótkotrwałym zakwaterowaniem.
Warto też nadmienić, że poruszona została także kwestia urządzeń fiskalnych z papierową kopią paragonów. Standardem przyszłych kas online ma być elektroniczny zapis danych tego typu. W związku z czym – choć paragony drukowane dla klientów nadal pozostaną kluczowym dokumentem, koniecznym do wydania – możemy przyjąć, że powoli żegnamy się z technologiami wyposażonymi w rozwiązanie tradycyjne. Modele z papierową kopią będą stopniowo wycofywane z rynku, zaś w 2018 roku już nie dopuszczane do sprzedaży. Jednak podobnie, jak miało to miejsce przy innych urządzeniach rejestrujących, tak i zakup pierwszej kasy online (bądź pierwsza wymiana na taką) wiąże się z ustawową ulgą. Każdy, kto dopełni wszelkich formalności, będzie mógł liczyć na refundację nawet 90% kwoty netto modelu online’owego. Tu również występuje pewna granica zwrotu, jednak ma ona wzrosnąć z 700 do 1 000 zł.
Tak więc rok 2018 zapowiada wiele zmian, istotnych dla całej branży fiskalnej. Rok 2017 był zatem typowym okresem przygotowawczym, tworzącym grunt pod przyszłe rozwiązania. Widać to zarówno po technologicznych propozycjach producentów urządzeń fiskalnych, jak i szeroko zakrojonych pracach nad przepisami oraz zainteresowaniach samych przedsiębiorców czy nawet konsumentów, którzy również będą mogli korzystać z nieistniejących wcześniej możliwości.
szczerze powiedziawszy chciałbym żebyśmy mieli już tę całą wymianę na online za sobą…